Závrať a motolica, čo to je ?

MUDr. Mário Lazar
MUDr. Mário Lazar | 25.september 2023

Náš zmysel pre rovnováhu nám pomáha stáť či sedieť vo vzpriamenej polohe a držať si stabilitu pri chôdzi a pohybe. Berieme ho ako samozrejmosť a pri každodennom fungovaní ho v podstate ani nevnímame. Aj preto sú akékoľvek problémy s rovnováhou dôvodom na zbystrenie pozornosti. Môžu totiž byť príznakom rôznych zdravotných stavov a komplikácií.

Sluzba - Závrať a motolica, čo to je ?

Čo spôsobuje problémy s udržaním rovnováhy?

Ľudský zmysel pre rovnováhu sa spolieha na sériu zmyslových a nervových signálov, ktoré si vymieňa náš mozog s rôznymi orgánmi a štruktúrami z celého tela. Tento aparát pozostáva, okrem riadiaceho centra i z očí, uší, svalov a dotykových plôch na nohách.

Obzvlášť dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy zohráva vnútorné ucho. Ide o voľným okom neviditeľný senzorický orgán s citlivým tkanivom. Akýkoľvek problém s vnútorným uchom vie byť mimoriadne bolestivý a najmä prejaviť sa na rovnováhe a stabilite pri pohybe. (1)

Keď signály z ktoréhokoľvek zo zmyslových systémov do mozgu nedorazia, alebo sú vyhodnotené nesprávne, vznikajú problémy s rovnováhou, ktoré sprevádzajú pocity závratov nazývané vertigo

 

 

 

 

Morbi posuere pretium tincidunt. In eu sapien fermentum, tempus sapien quis, pharetra libero. Sed non consectetur libero. Integer nisi est, ultrices ac velit vestibulum, aliquet feugiat felis. Curabitur feugiat interdum magna, ut commodo purus consectetur sit amet. Aliquam eu odio eget nunc fringilla dapibus. Ut porttitor tellus orci, eget gravida nisi bibendum id. Duis a rutrum lacus. Pellentesque et massa elementum, luctus tellus malesuada, luctus quam. Nam iaculis id lacus et pretium. Morbi molestie mauris euismod quam venenatis, sed congue elit viverra. Proin suscipit posuere nibh id iaculis.

 

 

Adresa
Spineo Clinic
Šustekova 2422/2 , 85104 Bratislava
clocks icon Otváracie hodiny

Po-Pia:  

Ambulancie-8:00-11:00, 15:00-18:00

Fyzikálna liečba (prístrojové ošetrenia)-8:00-18:00

Sobota, Nedeľa, Sviatky - Zatvorené

Tel.č. : +421 917 690 651

Adresa
Spineo Clinic Fyzioterapia
Lužná 3 , 851 04 Bratislava
clocks icon Otváracie hodiny

Po-Pia:  

8:00-20:00

Sobota, Nedeľa, Sviatky - Zatvorené

Tel.č. : +421 917 691 815

E-mail na fyzioterapeuta nájdete pod jeho menom